sobota, 11 września 2010

Ganesza Chaturthi

Dzisiaj, 11 września, przypada Ganesza Chaturthi, czyli Święto Pana Ganeszy.

Vakrathunda Mahakaya
Suryakoti Samaprabha
Nirvignam Kurume Deva
Sarvakaryeshu Sarvadha

„Panie z zakręconą trąbą, i wielkim ciałem,
który jest jak blask miliona słońc,
modlę się do Ciebie, byś usunął wszystkie przeszkody z działań,
które chcę wykonać.”


Ganesza Chaturthi, również znane jako Vinayaka Chaturthi, jest hinduskim świętem Pana Ganeszy.
Ganesza Chaturthi jest jednym z najpopularniejszych świąt hinduskich. Podczas tego święta są obchodzone urodziny Pana Ganeszy, który jest Bogiem wiedzy, pomyślności oraz wszelkiego szczęścia. Modląc się do Ganeszy, pomaga On również usunąć wszystkie przeszkody na ścieżce duchowej, jak i w świecie materialnym.

Pan Ganesza jest Bogiem o głowie słonia. Jest wielbiony jako pierwszy, przed jakąkolwiek modlitwą. A Jego imiona powtarzane są przed rozpoczęciem każdej pomyślnej pracy.
Jest On Panem mocy i mądrości. Jest najstarszym synem Sziwy i Parvati, i starszym bratem Skandy lub Kartikeyi. Jest uosobieniem energii Sziwy, i dlatego nazywany jest synem Shankara i Umadevi.


Następująca historia opowiada o narodzinach Ganeszy i co się wydarzyło, że ma On głowę słonia:

Dawno, dawno temu, Bogini Gauri (żona Sziwy), podczas kąpieli, stworzyła Ganeszę jako czyste, białe stworzenie z błota okrywającego jej ciało, i zostawiła go przed wejściem od swojego mieszkania. Powiedziała mu, aby nikogo nie wpuszczał podczas gdy ona będzie się kąpała. Sam Pan Sziwa wracał właśnie do domu, dosyć spragniony, gdy został zatrzymany przez Ganeszę. Rozzłoszczony Sziwa odciął Ganeszy głowę, gdyż myślał że jest on obcą osobą.

Gdy Gauri dowiedziała się o tym, była bardzo zmartwiona. Aby ją pocieszyć, Sziwa kazał swoim sługom odciąć głowę jakiemukolwiek stworzeniu, które może spać z głową odwróconą ku północy, i przynieść mu ją. Słudzy szukali bardzo długo, ale jedynym takim stworzenie które znaleźli, był słoń. Ofiara została więc dokonana, a głowa zaniesiona Panu Sziwie. Wtedy, Pan połączył głowę słonia z ciałem Ganeszy.

Pan Sziwa sprawił by jego syn był godny czci na początku wszelkich przedsięwzięć, modlitw, małżeństw, itp. Oznajmił, że syn jego, czczony winien być co roku, czwartego dnia jasnej połowy miesiąca Bhadrapada.

Dlatego bez łaski i pomocy Ganeszy nie można w żaden sposób nic osiągnąć. Nic nie może odbyć się bez Jego wsparcia, łaski i błogosławieństwa.

Kilka powszechnych imion Pana Ganeszy to: Dhoomraketu, Sumukha, Ekadantha, Gajakarnaka, Lambodara, Vignaraja, Ganadhyaksha, Phalachandra, Gajanana, Vinayaka, Vakratunda, Siddhivinayaka, Surpakarna, Heramba, Skandapurvaja, Kapila and Vigneshwara. Przez wielu jest również znany jako Maha-Ganapathi.

Pan Ganesza jest uosobieniem mądrości i szczęścia. Jego pojazdem jest mała myszka. Jest Bóstwem czakry Muladhara.

Jest Panem, który usuwa wszystkie przeszkody na drodze duchowego aspiranta, i obdarza go materialnymi, oraz duchowymi sukcesami. Jest On również Panem harmonii i spokoju. Jego bhija akshara, czyli Jego sylaba źródłowa, to „Gung/Gam” – Om Gung Ganapathaye Namaha!

Ganesza stanowi OM lub pranava, główną mantrę wśród hindusów. Nic nie może stać się bez wypowiedzenia tej mantry. (Dzwięk OM znajduje się we wszystkich innych dźwiękach.) Wyjaśnia to, dlaczego Ganesza wielbiony jest na początku wszelkich praktyk. Jego dwie nogi stanowią siłę wiedzy i moc działania. Głowa słonia oznacza, że jest jedyną postacią w naturze która ma formę symbolu OM.

Pojazdem Ganeszy jest myszka, gdyż symbolizuje to pełen podbój ego. Ganesza jest pierwszym Bogiem. Jadąc na małej myszce, najmniejszym ze stworzeń, a mając głowę słonia, największego ze stworzeń, pokazuje że jest on stwórcą wszystkich stworzeń. Pokazuje to również proces ewolucji – mysz stopniowo przekształca się w słonia i wreszcie staje się człowiekiem. Dlatego Ganesza ma ludzkie ciało, głowę słonia i myszkę jako pojazd. Dwoma mocami Ganeszy są Kundalini i Vallabha, czyli moc miłości.





ciąg dalszy jutro...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz