wtorek, 30 marca 2010

Korzyści płynące z odprawiania Yagny - Agni Hotry


Przeprowadzono badania odnośnie rezultatów spalania pewnych składników w Yagnie. Jak tylko składniki ulegają zapłonowi, są one uwalnianie do powietrza, wywołując korzystne efekty w otaczającej atmosferze.

Przedmioty spalane w Yagnie dzielą się ogólnie na wiele kategorii:
Drewno
• drewno sandałowe, Mango, Bilva, Agar (drewna indyjskie)
• dąb, sosna, buk, grab (drewna europejskie).


Substancje zapachowe
• szafran, piżmowiec, agar, czandan i kamfora.


Substancje zawierające zdrowe składniki
• sklarowane masło (ghee), mleko, jogurt, owoce, płatki owsiane, pszenica, ryż, jęczmień, groch, soczewica, fasolka mung, gotowany prasad.


Substancje słodkie
• miód, cukier, suszone winogrona (rodzynki).


Rośliny lecznicze
• Havan Samagri – można go kupić w wielu indyjskich sklepach; zawiera mieszankę trocin z drewna: sandałowego, sosny, agaru, kapurkachari, gugal, nagarmotha, balchhaar, narkachura, sugandhbala, illayachi, jayphal, goździków i dalchini.




Korzyści płynące do otaczającej atmosfery


Kiedy spalane są ghee i cukier, do atmosfery uwalniany jest dym, posiadający zdolność zabijania bakterii i cząsteczek wirusów. Niektóre badania wykazują także, że cukry spalane w Yagnie mogą niszczyć cząsteczki wirusów i bakterii: gruźlicy, odry, ospy oraz tzw. ospy „krowianki”. Niektóre ze składników Havan Samagri (drewno sandałowe, olejek sosnowy z drzewa, kamfora i goździki), zawierają olejki lotne, które podczas spalania ulatniają się do atmosfery, co może oczyścić otaczające środowisko z ostrych zapachów.


W trakcie procesu spalania, niektóre kwasy tłuszczowe oraz złożone substancje organiczne łączą się, tworząc formaldehyd. Jest on silnym środkiem antyseptycznym. Opary z Yagny odstraszą wiele rodzajów insektów, gdyż w dymie zawartych jest wiele olejków lotnych (np. kamfora). Doświadczenia przeprowadzone w Indiach wykazały obniżenie poziomu dwutlenku siarki, tlenku azotu (polutantów – substancji zanieczyszczających powietrze) oraz bakterii w otoczeniu, w którym przeprowadzono yagnę.


Zastosowanie popiołu z Yagny – Vibhuti


Wystarczająca ilość ghee dodanego do Yagny, umożliwia drewnu i wszystkim ofiarowanym składnikom spłonąć w bardzo wysokich temperaturach, pozostawiając w większości czysty popiół. Analiza popiołu pobranego z takich Yagni wykazuje bardzo wysoką zawartość składników mineralnych. Proch z Yagny odznacza się wysoką zawartością fosforu, potasu, wapnia, magnezu, azotu, cynku oraz substancji śladowych. Popiół ten został także wykorzystany jako nawóz w rolnictwie dla uzyskania wysokiej jakości owoców i warzyw, użyźnienia gleb pozbawionych minerałów oraz w celu oczyszczenia wody.


Niewielką ilość vibhuti można umieścić w szklance wody i wypić – pomoże to oczyścić przewód pokarmowy, a ze względu na wysoką zawartość mikroelementów i pierwiastków śladowych, ilość składników mineralnych w ciele wzrośnie. Vibhuti posiada również bardzo wysoką zawartość prany, dzięki czemu jest przydatne dla ludzi z pewnymi rodzajami chorób. Można je także rozsmarować na trzecim oku, co ułatwi medytację.


Waga i symboliczne znaczenie tego, czym jest vibhuti, opisane zostały w tej oto, krótkiej opowiastce: „Śiva spalił na popiół Manmathę, „Pana Pożądań”, inaczej Kamę. Manmatha jest tym, który niepokoi i podburza umysł, pogłębiając już istniejące tam zmieszanie. Po zniszczeniu Manmathy, Śiva przyozdobił się popiołem, stając dostojnie, jako „Niszczyciel Pożądań.” Kiedy pożądanie zostaje unicestwione, władzę przejmuje miłość. Gdy nie ma już pragnień, które wypaczałyby umysł, miłość widziana jest w swej czystej postaci i w pełnym rozkwicie.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz