niedziela, 12 września 2010

Historie o Panu Ganeszy

Wczoraj obchodziliśmy Ganesza Chaturthi. Z tej okazji kilka historii o Panu Ganeszy:

Ganesza bardzo lubi słodki pudding lub kuleczki z mąki ryżowej o słodkim nadzieniu. Podobno, ulubionym naivedyam, jedzeniem ofiarowanym Ganeszy, jest modak. 
Ganesha z Modak
W pewne urodziny, Ganesza miał wokół domu pełno słodyczy i słodkich deserów, które zostały mu ofiarowane. Zjadłszy już większą ilość tych przysmaków, wyruszył w nocy na swojej myszce. Nagle mysz potknęła się, gdyż przestraszyła się węża, a Ganesza upadł. Jego brzuch pękł, a wszystkie smakołyki wypadły. Ganesza więc powsadzał je z powrotem do brzuszka i zawiązał go owym wężem.
Widząc to, księżyc na niebie nieźle się uśmiał. To niewybaczalne zachowanie księżyca tak go zdenerwowało, że odciął sobie jeden kieł i cisnął nim w księżyc. Przeklął go, by nikt nie spoglądał na księżyc podczas Ganesza Chaturthi. Jeśli jednak zdarzy się spojrzeć na księżyc w ten dzień, jedyny sposób w jaki można uwolnić się od klątwy, jest powtarzając lub słuchając historii ze Srimad Bhagavatam, jak Kryszna ukradł klejnot Śyamantaka. Pan Ganesza z radością zgodził się na ten sposób.
Chwała Panu Ganeszy! Jaki dobry i miłosierny jest dla swoich wielbicieli.

(Poniższą historię opowiadał również Swami Vishwananda):

Pewnego razu, Ganesza i Jego brat Subramanya kłócili się o to, który z nich jest starszy. Ostateczna decyzja należała oczywiście do Sziwy. Sziwa postanowił, że ten który pierwszy okrąży cały świat, i powróci do punktu wyjścia, będzie miał prawo być starszy. Subramanya odleciał więc na swoim pawiu, nie czekając ani chwili dłużej. Mądry Ganesza jednak, poszedł z miłością wokół swoich Boskich rodziców, i poprosił o nagrodę za zwycięstwo.

Pan Sziwa powiedział, „Ukochany i mądry Ganeszo! Ale jak mogę dać Ci nagrodę gdy nie okrążyłeś całego świata?”
Ganesza odparł, „Nie, ale okrążyłem moich rodziców. Moi rodzice stanowią cały kosmos!”

W ten sposób spór został rozstrzygnięty na korzyść Pana Ganeszy, który został uznany jako starszy z dwóch braci. 
Ganesha i Parvati

Wczoraj celebrowaliśmy Święto Ganesha Chaturthi w Świątyni Vara Lakshmi Narashingadev w Warszawie. Oto kilka zdjęć z tej uroczystości:

 
Niech błogosławi Pan Ganesza, i niech usunie wszystkie przeszkody na ścieżce duchowej!

Mushikavaahana modaka hastha
Chaamara karna vilambitha sutra
Vaamana rupa maheshwara putra
Vighna vinaayaka paada namasthe

Oznacza: „Panie Vinayaka! Ty który usuwasz wszystkie przeszkody, synu Sziwy, z formą która jest niska, z myszą jako Twój vahana (pojazd), który trzyma słodki deser w ręku, z szerokimi uszami i długą trąbą, padam przed Twoimi lotosowymi stopami.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz